Brak płynności na rynku Bitcoina – kryptowaluta zaczyna wysychać

Ostatnio zaktualizowany: 24 kwietnia, 2023

Bitcoin (BTC) osiągnął zaskakujące zwycięstwo w obliczu implozji banków w ostatnich tygodniach. Jednak inwestorzy, którzy chcą zainwestować więcej, stają przed trudnościami – brak płynności, który może powodować skoki cen.

W pigułce: Bitcoin (BTC) osiągnął zaskakujący wzrost w ostatnich tygodniach, jednak inwestorzy napotykają trudności w związku z niską płynnością i skokami cen. Płynność rynkowa Bitcoina zmalała znacznie, a poślizg cenowy wzrósł o 2,5 razy od marca. Wskaźnik zmienności Bitcoina wzrósł do 96, co może wpłynąć na wyższe skoki cenowe.

Płynność BTC jest coraz mniejsza

Bitcoinowa płynność zmalała znacznie. Od 10 marca cena najstarszej i najbardziej znanej kryptowaluty wzrosła aż o 40%, w wyniku upadku Silicon Valley Bank (SVB) i przyjęcia Bitcoina jako bezpiecznego portfela. Płynność rynkowa Bitcoina jest na najniższym poziomie od 10 miesięcy, jeszcze niższym od tego po następstwie bankructwa FTX w listopadzie – według danych firmy Kaiko. Głębokość rynku dla dwóch głównych par handlowych BTC/USD i BTC/USDT wynosi obecnie 5600 Bitcoinów, czyli około 155 milionów dolarów.

Przeczytaj też nasz poradnik: Bitcoin jak zacząć zarabiać?

Poza tym poślizg cenowy, wskaźnik płynności wykorzystywany do opisu zmian cen pomiędzy złożeniem a zrealizowaniem transakcji, zwiększył się o 2,5 razy od początku marca – zgodnie z informacjami od Conora Rydera z Kaiko.

Sprzedaż 100 000 dolarów wymagała większego poślizgu niż miesiąc temu, co oznacza, że inwestorzy otrzymują mniejsze zyski za Bitcoiny. Efekt sieciowy, o którym wspomniał de Patoul, odbił się również na upadku Silvergate Capital i Signature Bank, instytucji, których systemy bankowe były wykorzystywane przez animatorów rynku kryptowalut. Jako skutek spadła płynność rynku, co przekłada się na większą zmienność, jak w przypadku Bitcoina, który wystrzelił w górę w tym miesiącu, według Rydera z Kaiko. Wskaźnik zmienności Bitcoina CryptoCompare wzrósł w ubiegłym tygodniu do 96, a teraz oscyluje wokół 68.

Przeczytaj również:  Jak Bitcoin zmienia świat finansów?

Sprawdź jak inwestować w Bitcoin

Problemy z płynnością Bitcoina od czasów Alamedy

Kłopoty z płynnością Bitcoina trwają od czasu upadku giełdy FTX i funduszu hedgingowego Alameda Research. Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, ogłosiła zeszły tydzień zakończenie handlu bez opłat na prawie wszystkich par bitcoinowych. Po tym wydarzeniu płynność BTC/USDT na Binance zmalała o 70%, a wolumeny handlowe spadły o 90%, według danych Kaiko.

Ponieważ Alameda była jedną z najważniejszych dostawczyń płynności, ich bankructwo pozostawiło ogromne pustki, które głęboko wpłynęły na rynek. Wszyscy uczestnicy rynku liczą, że Silvergate i Signature będą w stanie uzupełnić braki, jednakże płynność nie powróci natychmiast. Joseph Edwards, doradca inwestycyjny w Enigma Securities, twierdzi, że płynność będzie się dalej pogarszać, do czasu pojawienia się nowych graczy.

Inwestorzy handlujący kryptowalutami zachowują się ostrożnie w następstwie wielu kryzysów bankowych i rosnących stóp procentowych. Wszystko to razem prowadzi do dalszego spadku płynności na rynku. Choć od czasu do czasu Bitcoin osiąga szczyty, wiele osób nadal obawia się zaryzykować i dołączyć do gry.

Jak może to wpłynąć na cenę Bitcoina?

Jak wpłynie to na cenę Bitcoina? W poniedziałek notowania Bitcoina testowały lokalne wsparcie na poziomie 25,6 tys. dol., którego spadek był wywołany informacją o pozwie CFTC przeciwko giełdzie Binance. Jak wskazują analitycy, niższa płynność zwiększa ryzyko gwałtownych i nieprzewidywalnych zmian na rynku, co zmniejsza szansę na jego obronę w przypadku niespodziewanych zawirowań.

Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych z CMC Markets, zwraca uwagę na to, że mniejsza płynność może spowodować większą zmienność. Wystarczy niewielka ilość kapitału, aby wywołać nadzwyczajny skok cenowy. Problem płynności wystąpił ostatnio na rynku obligacji i stopy procentowej, co udowodniło, jak duże odchylenia można osiągnąć na istotnych rynkach.

Przeczytaj również:  Ekosystem RoboHero w Web3 – $ROBO, NFT i wszystkie niezbędne informacje

Czy czytałeś już o tym - Cena Bitcoina rośnie! Czy to początek nowej hossy?

Podziel się ze znajomymi
Karolina Mykesz

Karolina Mykesz

Swoją przygodę z kryptowalutami zaczęłam już wiele lat temu, kiedy Bitcoin dopiero zaczynał zyskiwać popularność. Początkowo traktowałam to jako ciekawostkę, ale wraz z upływem czasu zaczęłam coraz bardziej interesować się zagadnieniami związanymi z kryptowalutami. Przeczytałam mnóstwo artykułów, oglądałam wykłady i szkolenia, a także uczestniczyłam w konferencjach branżowych.

BONUS NA START

Załóż DARMOWE konto i zyskaj!
Rejestracja zajmuje 30 sekund
close-link

Poczekaj!

Zapomniałeś o bonusie na giełdzie Binance?
1. Rejestracja jest całkowicie darmowa
2. Nie zabierze Ci więcej niż 30 sekund
3. Nie musisz od razu kupować by dostać bonus
close-link