Ile Bitcoinów jest w obiegu i kiedy się skończą?

Ostatnio zaktualizowany: 24 kwietnia, 2023

Bitcoin jest cyfrowym systemem płatności opartym na technologii blockchain. Wykorzystuje on zdecentralizowaną sieć uczestników do tworzenia i przesyłania wartości w postaci kryptowalut Bitcoin, a także do rejestracji transakcji między portfelami. W niniejszej pracy skupimy się na odpowiedzi na pytanie: ile Bitcoinów jest obecnie w obiegu oraz kiedy to ograniczone źródło będzie całkowicie wykorzystane?

Ile Bitcoinów jest obecnie w obiegu?

Nagrody miningowe stanowią istotny mechanizm tworzenia nowych bitcoina; każda grupa wydobywców otrzymuje określoną liczbę monet wraz ze swojego wkładu fizycznego i technologicznego na rynku miningu. Co więcej, system Satoshi Nakamoto ma opcjonalny limit 21 milionów BTC poprzez regularne zmniejszanie czasu między poszczególnymi etapami wydobycia – co oznacza mniejsze premie i stopniowo spada liczba nowych monet wprowadzanych do obrotu gospodarczego. W celu podkreślenia tego mechanizmu regulacyjnego, inwestorzy mogliby skorzystać z prognoz dotyczących dalszej dynamiki informacji dotyczących produkcji bitcoina.

Block Halving jest ważnym elementem strategii regulacyjnej Bitcoin i obejmuje „proces redukcji wartości premii” dla każdej partii minerów wydobytego surowca. Zgodnie z tym model interwał dla każdego bloku (etap) powinien być coraz trudniejszy do ukończenia; ta tendencja prowadzi do coraz mniejsze ilości monet emitowanych na rynek. Szacunkowa liczba bitcoinów aktualnie w obiegu oszacowana jest na 18 milionach BTC (około 85% całej puli), ale ta wartość może się zmieniać w ciagu nastepnych kilku lat wedle trendu Block Halving.

Nie czekaj, sprawdź jak kopać Bitcoiny właśnie teraz!

Jak jest określana produkcja Bitcoin?

  1. Oficjalne zasady emisji Bitcoinów zostały stworzone w taki sposób, aby z czasem zmniejszać ilość wydobywanych Bitcoinów.
  2. Obecnie istnieje około 21 milionów Bitcoinów, które można wydobyć w sumie.
  3. Czynniki wpływające na produkcję Bitcoinów obejmują zaawansowane algorytmy matematyczne, stałe czasy wydobycia i długoterminowe trendy na rynku.
  4. Ilość Bitcoinów w obiegu jest stale monitorowana, aby zapewnić stabilność ceny i utrzymanie wartości.
Przeczytaj również:  10 Najlepszych Koparek Bitcoin

Oficjalne zasady emisji Bitcoinów

Produkcja Bitcoinów jest określana przez oficjalne zasady emisji. Występuje w postaci nagród dla górników, którzy aktywnie wykonują obliczenia skomplikowanego algorytmu za pomocą specjalnie zaprojektowanych urządzeń sprzętowych. Nagrodami są nowe bitcoiny emitowane do łańcucha bloków co 10 minut. Wraz ze wzrostem popularności Bitcoina i ilości uczestniczących w transakcjach gospodarstw domowych oraz firm, rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny i trudniejszy do opanowania przez górników.

Jaka jest maksymalna podaż Bitcoin?

kiedy skończą się bitcoiny

Bitcoin jest cyfrowym systemem płatności, opartym na technologii blockchain. Istnieje ograniczona liczba bitcoinów w obiegu – maksymalna podaż to 21 milionów. Liczba ta zostanie uznana po sfinalizowaniu procesu tzw. kopania (ang. mining) i nie będzie więcej możliwości generowania nowych monet.

Wspomniane powyżej kopanie ma swoje wady i zalety:

  • Zaletami jest ochrona systemu poprzez utrzymanie integralności sieci oraz dużo niższa cena transakcyjna;
  • Wadami natomiast są rosnąca trudność procedury kopania oraz fakt, że istnieje ryzyko centralizacji tego procesu w rękach kilku podmiotów lub grup interesariuszy.

Dlaczego ilość Bitcoinów jest ograniczona?

Bitcoin jest ograniczony w zasobach, ponieważ ilość monet w obiegu jest stała. Obecnie istnieje 18.35 milionów bitcoinów w obiegu i ta liczba będzie stopniowo rosnąć do maksymalnej wartości 21 milionów, która ma być uzyskana do 2140 r.

Proces ten nazywa się „wyczerpywanie„. Aby utrzymać ciągły dopływ nowych monet na rynek, powstał mechanizm miningu – proces tworzenia trudnych bloków danych potwierdzających transakcje w sieci Bitcoin. Za każdy poprawnie przesłany blok po podpisaniu go odpowiednimi certyfikatami, górnicy otrzymują premię w postaci 12,5 BTC (premia ta maleje co 210 tys. bloków).

Uzupełnij swoją wiedzę - Milioner Bitcoin znaleziony martwy

Podziel się ze znajomymi
Karolina Mykesz

Karolina Mykesz

Swoją przygodę z kryptowalutami zaczęłam już wiele lat temu, kiedy Bitcoin dopiero zaczynał zyskiwać popularność. Początkowo traktowałam to jako ciekawostkę, ale wraz z upływem czasu zaczęłam coraz bardziej interesować się zagadnieniami związanymi z kryptowalutami. Przeczytałam mnóstwo artykułów, oglądałam wykłady i szkolenia, a także uczestniczyłam w konferencjach branżowych.

BONUS NA START

Załóż DARMOWE konto i zyskaj!
Rejestracja zajmuje 30 sekund
close-link

Poczekaj!

Zapomniałeś o bonusie na giełdzie Binance?
1. Rejestracja jest całkowicie darmowa
2. Nie zabierze Ci więcej niż 30 sekund
3. Nie musisz od razu kupować by dostać bonus
close-link