Stablecoin związany z euro wzbudza kontrowersje w świecie kryptowalut

Ostatnio zaktualizowany: 19 stycznia, 2024

Francuski bank Societe Generale-Forge (SGF) wprowadził nowy stablecoin związany z euro o nazwie EURCV, który natychmiast wywołał głośne reakcje ze strony społeczności kryptowalut. Niestety, cyfrowe aktywo stworzone dla klientów instytucjonalnych nie spełnia oczekiwań w zakresie technicznym. Jego smart kontrakt został określony jako „najgorszy kod, jaki kiedykolwiek widziano”.

EUROCV – niepochlebne opinie

Choć początkowo może się wydawać, że smart kontrakt tego aktywa jest solidny, eksperci od kryptowalut mieli wiele do powiedzenia na jego temat po dokładniejszym zbadaniu. Zwrócili również uwagę na brak efektywności w stosunku do obecnych przepisów.

W innym poście krytyk ocenił projekt pod względem prawnym. Jego zdaniem, wprowadzenie tego stablecoina na rynek to 'radykalne przywiązanie do nieefektywności w imię regulacji’.

Mason Versluis, analityk specjalizujący się w cyfrowych aktywach, opublikował tweet, w którym stwierdził, że kod stablecoina jest 'absolutnie koszmarny’. Doradził też jego twórcom, aby 'przestali próbować oszukiwać’ społeczność kryptowalut.

Czy banki będą emitować własne stablecoiny?

W dyskusji dotyczącej nowego produktu francuskiego banku, gdzie wielu uczestników wyraża negatywne opinie, inwestor Ryan Berckman przedstawił raczej umiarkowane stanowisko.

Według niego można zaobserwować, że wiele podmiotów z tradycyjnego sektora finansowego, takich jak SGF, powoli podejmuje „małe kroki” w celu wejścia na rynek technologii blockchain i cyfrowych aktywów.

Z pewnością firmy, które nie spełniają wymogów, nie będą mogły konkurować na rynku. Podjęcie małych kroków przez podmioty z branży tradycyjnych finansów pozwoli im jednak szybko to zrozumieć i skierować się w stronę denylisty, takiej jak USDC – uważa Berckman.

Berckman kontynuował swoje wyjaśnienia, zauważając, że SGF Bank może nie być całkiem w błędzie, twierdząc iż jest pierwszym bankiem wprowadzającym na rynek instytucjonalny stablecoin oparty na otwartym blockchainie. Jako dowód podał stabilną monetę AUDN, która również została wyemitowana w marcu tego roku na platformie Ethereum, a za tym procesem stoi National Australia Bank (NAB). Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Przeczytaj również:  W ciągu najbliższego miesiąca wartość Bitcoina wzrośnie o 50%?

Stablecoin oferowany przez SGF nie trafi do użytku publicznego – przynajmniej na razie. Czas pokaże, czy sytuacja ta ulegnie zmianie, jak zapowiada sam bank. Głównym celem EURCV jest zapełnienie luki między funduszami tradycyjnych rynków kapitałowych a światem kryptowalut.

Zgodnie z danymi od Etherscan, w ciągu ostatniego miesiąca na blockchainie Ethereum zostało wyemitowanych łącznie 10 milionów tokenów tej stabilnej monety.

Sprawdź również - W ciągu najbliższego miesiąca wartość Bitcoina wzrośnie o 50%?

Podziel się ze znajomymi
Karolina Mykesz

Karolina Mykesz

Swoją przygodę z kryptowalutami zaczęłam już wiele lat temu, kiedy Bitcoin dopiero zaczynał zyskiwać popularność. Początkowo traktowałam to jako ciekawostkę, ale wraz z upływem czasu zaczęłam coraz bardziej interesować się zagadnieniami związanymi z kryptowalutami. Przeczytałam mnóstwo artykułów, oglądałam wykłady i szkolenia, a także uczestniczyłam w konferencjach branżowych.

BONUS NA START

Załóż DARMOWE konto i zyskaj!
Rejestracja zajmuje 30 sekund
close-link

Poczekaj!

Zapomniałeś o bonusie na giełdzie Binance?
1. Rejestracja jest całkowicie darmowa
2. Nie zabierze Ci więcej niż 30 sekund
3. Nie musisz od razu kupować by dostać bonus
close-link