Stellar (XLM): szlachetna idea i ambitny projekt

Ostatnio zaktualizowany: 24 kwietnia, 2023

Stellar to niezwykłe dzieło w świecie kryptowalut, plasujące się wysoko pod względem kapitalizacji rynkowej. Oprócz szybkich transakcji, oferuje ono bezpieczeństwo i minimalne koszty. Co istotne, kluczowym celem tego projektu jest stworzenie waluty cyfrowej dla zwykłych ludzi, a nie tylko dla dużych korporacji.

W pigułce: Stellar jest to niezwykłe dzieło w świecie kryptowalut, oferujące szybkie transakcje, bezpieczeństwo i minimalne koszty. Jego głównym celem jest stworzenie waluty cyfrowej dla zwykłych ludzi. Stellar i Ripple są często porównywane ze względu na wspólnego twórcę, jednak mają różne cele i kierują się do innych odbiorców. Stellar wykorzystuje oryginalny model konsensusu FBA, aby zapewnić bezpieczeństwo i weryfikację transakcji. Ma on również szlachetne ambicje stworzenia inkluzywnej gospodarki cyfrowej.

Stellar i Ripple często porównuje się ze sobą, ze względu na wspólnego twórcę – Jeda McCaleba. Mimo to, oba projekty mają różne cele i kierują się do innych odbiorców: Stellar stawia na inwestorów indywidualnych, natomiast Ripple skupia się na współpracy z bankami.

Pod względem technicznym, choć na początku oba projekty miały wiele wspólnego, obecnie ich kody są już znacznie różne. Stellar wykorzystuje oryginalny model konsensusu o nazwie FBA (Federated Byzantine Agreement), podczas gdy Ripple opiera się na mechanizmie proof-of-correctness.

W przypadku Stellara i jego modelu konsensusu FBA mamy do czynienia z wieloma niezależnymi węzłami, które mają za zadanie weryfikować i wprowadzać transakcje do głównego rejestru platformy (ledger). Dzięki temu, zamiast oczekiwać na weryfikację transakcji aż do momentu osiągnięcia porozumienia, cała sieć węzłów działa w sposób skoordynowany: poszczególne węzły wybierają inne węzły, którym ufają, a te z kolei wybierają kolejne węzły, które uważają za godne zaufania. Gdy osiągnięte zostanie odpowiednie kworum wśród tych węzłów, transakcja zostaje dodana do ledgera.

Przeczytaj również:  Kurs Stellar (XLM) - Aktualna cena, wykresy, notowania

Szlachetność w świecie kryptowalut

Twórcy Stellar twierdzą, że ich podejście do świata kryptowalut różni się od większości innych projektów. Zamiast skupiać się na korporacyjnych partnerstwach i zyskach, mają szlachetne ambicje osiągnięcia inkluzywnej gospodarki cyfrowej, walcząc z ubóstwem i maksymalizując potencjał jednostek.

Oczywiście, Stellar ma przed sobą wiele szans na rozwój w przyszłości, ale musi również stawić czoła pewnym wyzwaniom. Jednym z nich jest rywalizacja z Ripple, który może pochwalić się długą listą znanych partnerów i solidnym wsparciem finansowym. Choć oba projekty mają różne ideologie, to jednak działają w tej samej przestrzeni.

Czy czytałeś już o tym - Kurs Stellar (XLM) – Aktualna cena, wykresy, notowania

Podziel się ze znajomymi
Karolina Mykesz

Karolina Mykesz

Swoją przygodę z kryptowalutami zaczęłam już wiele lat temu, kiedy Bitcoin dopiero zaczynał zyskiwać popularność. Początkowo traktowałam to jako ciekawostkę, ale wraz z upływem czasu zaczęłam coraz bardziej interesować się zagadnieniami związanymi z kryptowalutami. Przeczytałam mnóstwo artykułów, oglądałam wykłady i szkolenia, a także uczestniczyłam w konferencjach branżowych.

BONUS NA START

Załóż DARMOWE konto i zyskaj!
Rejestracja zajmuje 30 sekund
close-link

Poczekaj!

Zapomniałeś o bonusie na giełdzie Binance?
1. Rejestracja jest całkowicie darmowa
2. Nie zabierze Ci więcej niż 30 sekund
3. Nie musisz od razu kupować by dostać bonus
close-link